3 min read

Süper Uygulama Nedir?

Bir süper uygulama, İsviçre çakısı gibidir - kullanıcının gerektiğinde kullanabileceği bir dizi bileşeni ya da mini uygulamayı (miniapps) içermektedir.
Süper Uygulama Nedir?

Süper uygulamalar trend oluyor çünkü kullanıcılar, özellikle akıllı telefonlar çağında doğan genç nesil, güçlü ve kullanımı kolay mobil öncelikli deneyimler talep ediyor.

"Süper uygulamaların ileri görüşlü kuruluşların da ilgisini çektiğini görüyoruz," diyor Gartner Seçkin Başkan Yardımcısı Analisti Jason Wong. "Bu kuruluşlar, sektörlerinde veya komşu pazarlarda yeni dijital iş fırsatlarını güçlendirmek için şekillendirilebilir uygulama ve mimari stratejilerini benimsiyor."

Gartner, 2027 yılına kadar küresel nüfusun% 50'sinden fazlasının birden fazla süper uygulamanın günlük aktif kullanıcıları olacağını tahmin ediyor. Süper uygulama konsepti, iş akışı, işbirliği ve mesajlaşma platformları gibi kurumsal mobil ve masaüstü deneyimlerini de içerecek şekilde genişleyecek.

Süper uygulamalar neler sunar?

Bir süper uygulama, süper uygulama veya süper uygulama, son kullanıcılara (müşteriler, iş ortakları veya çalışanlar) bir dizi temel özelliğin yanı sıra bağımsız olarak oluşturulan mini uygulamalara erişim sağlayan bir uygulamadır. Süper uygulama, kullanıcıların tutarlı ve kişiselleştirilmiş uygulama deneyimleri için etkinleştirmek üzere seçebilecekleri bir mini uygulama ekosistemi sunmak üzere bir platform olarak oluşturulmuştur.

Mini uygulamalar için ayrı bir uygulama mağazası veya pazar yeri yoktur. Süper uygulama kullanıcıları tarafından keşfedilir ve etkinleştirilirler ve bir kez kullanıldıklarında, kullanıcı arayüzünden kolayca kaldırılabilirler.

Süper uygulamalar, mesajlaşma ve ödeme gibi yaygın olarak kullanılan çok sayıda uygulama hizmeti sağlayan bir platformda çalışır. Superapp kullanıcıları, seçtikleri mini uygulamaları seçip yükleyerek (tek bir görevi gerçekleştirmeye odaklanmış) kişiselleştirilmiş kullanıcı deneyimleri (UX'ler) oluşturabilir. Süper uygulamalar sonunda sohbet robotlarını, Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini ve meta dize gibi sürükleyici deneyimleri destekleyecek şekilde genişleyecek.

Süper uygulamalar nasıl çalışır?

Kullanıcılar, dahili geliştirme ekiplerinin ve harici iş ortaklarının modüler mikro uygulamalar oluşturup süper uygulamaya dağıttığı bir ekosistem aracılığıyla bir dizi ayrı hizmete erişir. Bu sağlayıcı ekosistemi, uygulama içindeki daha geniş bir hizmet yelpazesine kolay erişim sağlayarak süper uygulamanın değerini de artırır.

Bir dizi teknoloji satıcısı, yazılım mühendisliği liderlerinin süper uygulamalar oluşturmasına yardımcı olan araçlar ve platformlar sunmaktadır.

Örnekler:

· Bulut platformu çözümü sağlayan hizmet olarak platform (PaaS) satıcıları

· Web uygulamalarında ve mobil uygulamalarda mini uygulamaların dağıtımını sağlayan ön uç çerçeveleri

· Çoklu deneyim (MX) geliştirme platformları

· Düşük kodlu uygulama platformları (LCAP'ler)

· Geliştirme hizmetleri sağlayıcıları

Kullanıcılar, süper uygulamada ihtiyaç duyduklarında kullanmak istedikleri mini uygulamayı seçerek süper uygulama deneyimlerini özelleştirebilirler. Önemli olan veri paylaşımıdır ve  çoklu oturum açma (TOA) ve kullanıcı tercihlerini veya uygulama kullanımını izleme gibi basit kullanıcı kimlik doğrulamasını içerir.

Süper uygulamalar ne için kullanılır?

Süper uygulamalar genellikle müşterilerin hizmetleri, özellikleri ve birden fazla mobil uygulamanın işlevlerini finansal hizmetler gibi tek bir uygulamada birleştirmesi için oluşturulur.

Yazılım mühendisliği liderleri ayrıca çalışanlarına daha ilgi çekici bir deneyim sunmak için süper uygulamalar oluşturur. Bu süper uygulamalar, ölçek ekonomileri elde etmeye ve daha büyük bir kullanıcı tabanının ve birden fazla mini uygulama ekibinin ağ etkisinden yararlanmaya yardımcı olabilir. En önemlisi, kullanıcıların kendi mini uygulama ve hizmet araç kutularını etkinleştirmelerini sağlayarak UX'i geliştirebilirler.

Potansiyel engeller

· İş ekosistemini oluşturmak, teknoloji uygulamasından daha büyük bir zorluk haline gelebilir.

· Farklı kullanıcılar uygulamalarla farklı şekilde etkileşim kurmayı tercih eder; bu nedenle, bir süper uygulamanın tasarımını izleyici için doğru hale getirmenin yanı sıra, süper uygulamada yayınlanan mini uygulamaların tutarlılığına sahip olmak, benimsemeyi ve elde tutmayı etkileyebilir.

Kısacası:

· Süper uygulama, dahili geliştiricilerin ve üçüncü taraf sağlayıcıların kullanıcıların gerektiğinde etkinleştirmeleri için mini uygulamalar (veya mini programlar) yayınlayabilecekleri bir platformun ön ucudur.

· Bununla birlikte, çekirdek uygulama kendi işlevselliğine sahiptir.

· Süper uygulamalar, müşteri veya çalışan kullanımı için birden fazla uygulamanın yerini alabilir ve işletmeler için şekillendirilebilir bir iş ekosistemini destekleyebilir.

Teşekkürler.

Kaynaklar: Lori Perri

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!