5 min read

Hoşgeldin 2022

Blogda yayınlanacak yazıları düzenli olarak bir bülten şeklinde e-posta ile ayrıca paylaşmaya karar verdim. Aylık olarak paylaşılacak bu bültenlerde bir önce aya ait blog yazılarını ve güncel sektör gelişmelerini bulabileceksiniz. İlk bülteni de bu vesileyle sizlerle paylaşmaktayım.
Hoşgeldin 2022

Merhaba,

Kişisel blogumda başta fintech alanı olmak üzere bankacılık, teknoloji, mevzuat ve daha birçok konudaki yazılarımı paylaşıyorum.

Blogumu ziyaret edenler dilerse 'Abone Ol' seçeneği ile bloga abone olup yeni yazılarımı otomatik olarak e-posta kutularına da alabilmekteler.

Blogda yayınlanacak yazıları düzenli olarak bir bülten şeklinde e-posta ile ayrıca paylaşmaya karar verdim. Aylık olarak paylaşılacak bu bültenlerde bir önce aya ait blog yazılarını ve güncel sektör gelişmelerini bulabileceksiniz. İlk bülteni de bu vesileyle sizlerle paylaşmaktayım.

Umarım hazırlarken benim keyif aldığım kadar sizler de okurken keyif alırsınız :)

Küçük bir not; bu ilk bülten blogu ziyaret eden tüm ziyaretçilerin erişimine açıktır. Bundan sonra yayınlanacak olan bültenler sadece blog üyelerine ve bültene abone olanlara açık olacak ve e-posta adreslerine gönderilecektir. Bu nedenle lütfen abone olmayı unutmayın!

Aralık Ayında Yayınlanan Yazılar

Yonetmelik
Ödeme Hizmetleri ve E-Para Kuruluşları için Güncel Yönetmelik Yayımlandı

Nihayet, ödeme ve e-para kuruluşlarının (ya da lisans almak isteyen girişimlerin) bir süredir önemle beklediği düzenleme 01.12.2021 tarihinde yayınlandı.

Yeni Lisans Başvurusu
Ödeme ve E-Para Kuruluşları için Yeni Lisans Başvuru Süreci

Lisans sahibi kuruluşların faaliyetlerini ve iş modellerini etkilediği gibi sektöre yeni girecek ve TCMB'ye lisans başvurusunda bulunacak firmaların da başvuru sürecini detaylı şekilde etkiliyor.

Teminat
Yeni Yönetmelikte Teminata Dair Değerlendirmeler

Bilindiği üzere; 01.12.2021 tarihinde Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik güncellenerek yayımlanmış idi.

Kripto
Kripto Para Taslak Düzenlemesi Hakkında

Herkesin merakla beklediği ve kripto alanın düzenlenmesi noktasında mihenk taşı niteliğindeki taslak düzenlemenin ayak seslerini kamuoyunda duymaya başladık.

Kripto Regülasyon
G20 Ülkelerinde Kripto Regülasyonları

Türkiye'nin de aralarında olduğu G20 ülkelerindeki kripto düzenlemelerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? WhiteSight tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçları konsolide bir görselde çok güzel özetlenmiş.

Aralık Ayında Öne Çıkan Gelişmeler

Finans ve Teknoloji Dünyasının En İyileri PSMAwards ile Belli Oldu

Kazananların tam listesi için buraya bir göz atabilirsiniz.

“Fintech ve Insurtech ile Finansın Dönüşümü” Kitabı Çıktı

FinTech ve Insurtech alanlarına ilgi duyan herkes için kapsamlı bir başucu kitabı olan Fintech ve Insurtech ile Finansın Dönüşümü, saygın kitapevlerindeki yerini aldı. Benimde içeriğine katkıda bulunduğum ve ortak yazarlarından biri olduğum bu referans kitabını D&R üzerinden incelemek için tıklayın, Kitapyurdu için tıklayın, Idefix içinse buraya tıklayın.

Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu Yayımlandı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin koordinasyonunda hazırlanan “Türkiye Fintek Ekosistemi Durum Raporu” yayımlandı. Rapora buradan erişebilirsiniz.

Dijital Bankaların Faaliyet Esaslarına Dair Yönetmelik Yayımlandı

Bankaların ve Fintech sektörlerinin heyecanla beklediği ve dijital bankaların faaliyet esaslarını düzenleyen yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliği buradan inceleyebilirsiniz.

Technology vector created by starline - www.freepik.com

Blockchain ve Kripto Para Uzmanlarından, TBMM Ziyareti Sonrası Ortak Açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ağırlanan kripto para ve blockchain uzmanları, üzerinde çalışılan yeni kripto para yasa tasarısı hakkında TBMM ziyareti sonrası ortak açıklama yaptı.

Açıklamaya imza atan kişiler; ekosistemin eksiklikleri ve risklerine odaklanmak yerine blokchain teknolojisinin sunduğu fırsatlara odaklanılması, kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemenin teknolojik gelişme ve yeniliklere ayak uydurabilecek esneklikte olması, finansal okuryazarlık ve yatırım hakkında kullanıcıların bilinçlendirilmesi, alım satım yapan bireysel yatırımcıların korunması, bireysel yatırımcıların mülkiyet ve finans özgürlüklerinin sınırlanmaması gerektiği, yapılacak uygun düzenlemeler ile Türkiye’nin kripto varlık ve blockchain alanında merkez haline getirilmesi gerektiği gibi konularda fikir birliği içinde olduklarını aktardı.

Açıklamada ayrıca düzenlemelerin fazla sınırlayıcı olması ve vergi yükünün yüksek olması durumunda kripto varlık yatırımcılarının sektörden uzaklaşabileceği ve kayıt dışı işlemlerin artabileceği, buna ek olarak inovasyona açık olmayan bir düzenlemenin beyin göçünü artırabileceği ve hatta sektörün ülkede tamamen bitebileceği gibi birkaç önemli uyarı da yer alıyor.

Sektörel Raporlar

Son olarak, bu bölümde her ay sizlerle, faydası olacağını düşündüğüm ve kamuoyu ile açık şekilde dağıtımı yapılan bir takım sektörel raporları paylaşıyor olacağım. Bu ilk bülten ile paylaşacağım ilk rapor, Societe Generale tarafından hazırlanan "Innovation Trends Observatory - 2021 Edition".

Innovation Trends Observatory - 2021 Edition

Rapor teknolojiden fintech endüstrisine finanstan kriptoya e-ticaretten ödeme sistemlerine kadar birçok konuda ilginç tespitler içeriyor. Bir göz atmanızı tavsiye ederim! Rapora buradaki linkten erişebilirsiniz.

Bir sonraki ay tekrar görüşmek üzere...

Tekrar herkese sağlıklı, huzurlu ve neşeli bir yıl dilerim. Bu bültene dair önerileriniz olursa benimle paylaşabilirsiniz, yola henüz yeni çıkıyoruz, katkılarınız çok kıymetli.

Bülteni arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz, bültene abone olmak için blogumu ziyaret edip "Abone Ol" butonuna tıklamaları yeterli!

Nasıl yardımcı olabilirim?

  • Fintech alanına dair projelerinize özel danışmanlık ve eğitim ihtiyacınızda,
  • Dijital Bankacılık, Digital Onboarding, Risk Yönetimi ve Fraud, 6493 sayılı Kanun,  Mevzuat Uyum, İş ve Ürün Geliştirme, Ödeme Hizmetleri, E-para, Lisans Başvurusu, vb. projelerinizde,
  • Organizasyon yapılanmanız ve uzman ihtiyaçlarınızda,
  • Benimle iletişime geçebilirsiniz veya aşağıdaki butona tıklayıp hemen bir görüşme talep edebilirsiniz.

Projelerin hakkında görüşmek, soruların varsa yanıt almak ya da sadece tanışmak için online bir görüşme yapmak istersen:

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!