2 min read

G20 Ülkelerinde Kripto Regülasyonları

Türkiye'nin de aralarında olduğu G20 ülkelerindeki kripto düzenlemelerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? WhiteSight tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçları konsolide bir görselde çok güzel özetlenmiş.
G20 Ülkelerinde Kripto Regülasyonları

Türkiye'nin de aralarında olduğu G20 ülkelerindeki kripto düzenlemelerinin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? WhiteSight tarafından yapılan bir çalışmanın sonuçları konsolide bir görselde çok güzel özetlenmiş.

Hangi ülkelerde aşağıdaki konularda regülasyonların son durumunu bilmek isterseniz aşağıdaki bu görseli inceleyebilirsiniz.

Bu görseldeki işaretçilere göre;

  • CBDC: Central Bank Digital Currency (Merkez Bankaları Dijital Paraları)
  • Transactional  Usage of Crypto: Kripto varlıkların işlemlerde kullanımı (örn. alışveriş)
  • Crypto Assets Exchange: Kripto varlık alım satımı (örn. kripto borsaları)
  • ICO: Initial Coin Offerings (ilk para arzı gibi çevrilebilir)
Bilgi: İlk Para Teklifi (ICO), kripto para birimi endüstrisinin İlk Halka Arz (IPO) ile eşdeğeridir. ICO'lar, yeni bir jeton, uygulama veya hizmet oluşturmak için para toplamak isteyen bir şirketin ICO ile başlattığı para toplama yöntemi olarak işlev görür. İlgilenen yatırımcılar teklifi satın alabilir ve şirket tarafından verilen yeni bir kripto para jetonu alabilirler. Bu jeton, şirketin sunduğu ürün veya hizmeti kullanmak için bazı faydalara sahip olabilir veya sadece şirket ile ilgili bir projedeki bir hisseyi temsil edebilir.      - kaynak: bitlo.com

Görseldeki belirtilen renkli işaretçiler ise yukarıdaki başlıklara dair düzenlemeler için son durum bilgisini ifade etmektedir;

  • Yeşil renk: Regulated/Launched/Approved (regüle edilmiş, uygulamada, onaylı)
  • Turuncu renk: Under Development/Consideration/Planned (geliştirme aşamasında, değerlendiriliyor, planlanmış)
  • Bordo renk: Initial Research/Banned/No plans (araştırma safhasında, yasaklanmış, herhangi bir planlama yok)
G20 Ülkelerinde Kripto Düzenlemelerina Dair Genel Görünüm

Bu arada, unutmadan belirtmek gerekir ki; Türkiye'de kripto düzenlemesi henüz yayınlanmış değildir, taslak aşamasındadır. Sektör görüşleri ve nihai hale getirilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecektir. 2022 yılı başında en çok beklenen düzenlemelerde birisi de budur.

Taslak kripto düzenlemesine dair merak ediyorsanız bu konuda henüz yazdığım şu yazıyı okuyabilirsiniz.

Kripto Para Taslak Düzenlemesi Hakkında
Herkesin merakla beklediği ve kripto alanın düzenlenmesi noktasında mihenk taşı niteliğindeki taslak düzenlemenin ayak seslerini kamuoyunda duymaya başladık.

Sevgi ve sağlıcakla.

Projelerin hakkında görüşmek, soruların varsa yanıt almak ya da sadece tanışmak için online bir görüşme yapmak istersen:

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!