3 min read

Binance "Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak" Yayınladı

Dünyanın lider blockchain ekosistemi Binance, kripto piyasaları için düzenleme tartışmaları ve global çerçevelerin geliştirilmesi konusunda bir kılavuz görevi görebilecek olan ‘Kripto kullanıcıları için 10 temel hakkı yayınladı.
Binance "Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak" Yayınladı

Dünyanın lider blockchain ekosistemi Binance, kripto piyasaları için düzenleme tartışmaları ve global çerçevelerin geliştirilmesi konusunda bir kılavuz görevi görebilecek olan ‘Kripto kullanıcıları için 10 temel hakkı yayınladı.

Dünyanın en büyük blockchain ekosistemi Binance, hem kullanıcıları korumak hem de endüstrinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine olanak sağlamak adına küresel düzenleyici çerçeveler geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca bu kapsamda Binance, yeni çıkan teknolojiler, likidite ve emniyetli platformlara güvenli erişim sağlamak adına; yeni küresel düzenleyici çerçeveler için yetkili mecralara çağrıda bulundu.

Binance CEO’su CZ'nin 10 temel hak ile ilgili açıklaması

Şirket CEO’su “CZ” (Changpeng Zhao); “Binance olarak odağımız, güvenlikten başlayarak daha büyük bir topluluğun parçası olma deneyimine kadar; her daim gündelik kullanıcılarımız oldu. Kriptonun merkezinde bu vardır. Bir endüstri olarak bu vizyonu kaybetmememiz çok önemli. Bu ‘10 Temel Hak’ ile birlikte; düzenleme eksikliğinden dolayı sesi duyulmayan insanlara bir ses vermeyi umuyoruz” dedi.

Konu kripto olunca, başlıklar sizi kandırmasın

Yayınlanan bildirgede; Bitcoin ve Dogecoin2in ötesinde, finansal fırsatların sadece bir avuç insana değil herkese açık olduğu bir dünya var deniliyor ve "kripto hepimize ait" ifadesi vurgulanıyor!

Bildirgenin devamında;

Ancak eğer bu çığır açan yeniliği gündelik hayatlarımızın bir parçası haline getirmek istiyorsak yapacak çok fazla iş var. Tıpkı bir arabanın emniyet kemeri gibi, kripto piyasasında daha fazla düzenleme gündelik kullanıcılar için daha fazla koruma sağlayacaktır. Bir milyar kullanıcıyı daha fazla ağırlamak adına Binance, kullanıcıları korurken diğer yandan büyüme ve yenilikçiliği kıstlamayan bir küresel çerçeve için düzenleyiciler ve politika yapıcılarla birlikte çalışıyor. Hep birlikte, bu temel hakları uygulayarak kriptonun kapılarını herkese açabiliriz.

denilmektedir.

Binance tarafından açıklanan 10 temel hak

1- Her insan, kripto gibi kendilerine daha fazla ekonomik bağımsızlık sunan finansal araçlara erişim sahibi olmalıdır.

2- Endüstri katılımcıları, kripto varlıkları için yeni standartlara şekil vermek için düzenleyiciler ve politika yapıcılar ile birlikte çalışma sorumluluğunu taşımaktadır. Akıllı düzenlemeler yenilikçiliği teşvik eder ve kullanıcıları güvende tutar.

3- Kullanıcıları kötü niyetli kişilerden korumak ve finansal suçları engellemek için Kimlik Doğrulama (KYC) süreçleri uygulamak sorumlu kripto para platformlarının yükümlülüğüdür.

4- Mahremiyet bir insan hakkıdır ve şahsı tanımlayan bilgiler katı şekilde korunmalıdır.

5- Kripto yatırımcıları, fonlarını güvende ve kapsamlı yatırım sigortaları ile emniyette tutan borsalara erişim hakkına sahiptir.

6- Sağlıklı piyasalar, stabil ve pürüzsüz alım-satım ortamları oluşmasını garantilemek için dayanıklı bir likidite sağlamalıdır.

7- Düzenleme ve yenilikçilik birbirini dışlayan kavramlar değildir. Kripto yatırımcıları, NFT’ler, sabit coin’ler, staking, getiri farming ve daha fazlası gibi yeni çıkan teknoloji ve uygulamalara güvenli erişimi hak etmektedirler.

8- Konu kripto olduğunda bilgi farklılığını ve eksikliğini ortadan kaldırmak esastır. Kullanıcılar, haksız veya aldatıcı reklamların kurbanı olmaktan korkmadan kripto varlıkları hakkında bilgi edinir.

9- Türev araçları sunan piyasalar gerekli tüm düzenlemelere tabi olmalıdır. Bu, işlemlerin adil bir şekilde tamamlandığını ve tüm kullanıcıların gereklilikleri karşıladığını garanti edecektir.

10- Kripto düzenlemesi engellenemez. Ayrıca kullanıcıların tercih ettikleri blockchain platformu ile birlikte; endüstrinin nasıl gelişeceği konusunda fikirlerini duyurmaya hakkı vardır.

Yayınlanan haklar bildirgesinin son cümlesi şu şekilde bitiyor;

Endüstri liderleri, düzenleyiciler, politika yapıcılar ve kullanıcıların küresel finansın geleceğine yön verme vakti geldi. Endüstriye kimin göz kulak olacağı seçiminin her ülkenin politika yapıcıları ve seçmenleri tarafından yapılması gerektiğine inanıyoruz. Kripto herkese aittir.

Umuyorum firmanın buradaki bildirgesi ve içerdiği felsefi yaklaşımı, genel manada düzenleyiciler için piyasanın nabzını tutmak ve piyasanın-kullanıcıların-firmaların-yatırımcıların-vs beklentilerini ve ihtiyaçlarını da kapsayacak yasal içeriklerin üretilmesi noktasında bir kılavuz olabilir.

Keyifli okumalar..

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!