3 min read

Şimdi Al, Sonra Öde Hakkında Birkaç Kelam...

Bnpl, size şimdi satın alma ve daha sonra ödeme seçeneği sunan bir finansal üründür. Ayrıca ihtiyaçlarınıza uygun bir dizi finansman seçeneği ve ödeme planı sunarlar.
Şimdi Al, Sonra Öde Hakkında Birkaç Kelam...

Şimdi satın almak istiyorsunuz, ancak daha sonra ödemek istiyorsunuz. Ancak, çoğu insan gibi sizin de elinizde satın almak için nakit para yok.

BNPL, "Şimdi Al, Sonra Öde" ifadesinin kısaltmasıdır. Alışveriş yapanların şimdi satın almalarını ve zaman içinde ödeme yapmalarını sağlayan bir çeşit finansman türüdür.

Maaş günü veya diğer gelir kaynaklarının günü gelmesini beklemeden düşük faizli bir ödeme yönteminden yararlanmak isteyenler için ideal bir seçenektir.

BNPL, kredi kartlarından farklı olarak kullanıcının şimdi satın almasına ve daha sonra ödemesine olanak tanıyan yeni nesil bir finansal ödeme türüdür.

BNPL, insanların istediklerini satın almalarına izin verecek ve daha sonra ödeme konusunda endişelenmelerine gerek kalmayacak. Bu, kullanıcı için tüm ödemelerin tamamı ödenene kadar otomatik olarak aylık taksitlere bölündüğü bir ödeme planı oluşturularak yapılacaktır.

Klarna ve Affirm, BNPL sistem sağlayıcılarına iki örnektir. Klarna, kullanıcılarına ihtiyaçlarına göre dört farklı seçenek sunuyor: Klarna Card, Klarna Pay Later, Klarna Credit ve Klarna Group Buy.

Sonuç olarak, BNPL'nin geleneksel kredi kartlarına göre birçok avantajı vardır. Her şeyden önce, faturalarını ödeyemeyen veya kredi notu düşük olan kişilerin işini kolaylaştıran bir faiz oranı yoktur. Faiz oranlarının olmaması aynı zamanda yıllık ücret olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, insanlar aboneliklerini iptal etmek isterlerse, şirkete bir e-posta göndermeleri yeterlidir ve iptal işlemini kendileri halleder.

Tüketiciler, mal ve hizmetler için ödeme yapmak için giderek artan bir şekilde kredi kartı alternatifleri aramaktadır. En popüler seçeneklerden biri şimdi satın almak, daha sonra Klarna, Affirm veya Paidly gibi bir hizmetle ödeme yapmaktır.

Bu finansal hizmet şirketleri, ihtiyacı olan ancak geleneksel bir kredi kartı için onay alamayan tüketicilere bir çeşit kredi sunarlar. Buradaki fikir, müşterinin şirkete herhangi bir faiz, ücret veya taahhüt olmadan zaman içinde geri ödeme yapmasıdır.

BNPL, satın alma sırasında tam satın alma fiyatını ödeyemeyen kişiler için yeni bir ödeme seçeneğidir. BNPL kavramı son yıllarda yükselişe geçti ve internetten alışveriş yapanlar arasında popülerlik kazanıyor.

BNPL sağlayıcıları, Klarna ve Affirm, peşin ödeme yapmanızı gerektirmez ve taksit planları sunabilir. Bu, yüksek faiz oranları uygulayan geleneksel bankalardan ve kredi kartı şirketlerinden daha fazla kredi vermelerini sağlar. Bu firmalar, harcama modellerinizi ve krediyi geri ödeme olasılığınızı değerlendiren algoritmalar ile bu bilgileri doğrulayan banka hesap özetlerinizi ve kredi geçmişinizi kullanır.

BNPL hizmetlerini kullanan müşteriler, ödeme yapma endişesi duymadan alışveriş yaptıkları için daha fazla para harcarlar.

BNPL, peşin ödemesi olmayan bir kredidir. Zaman içinde ödenen küçük miktarlarda faizle geri ödenir. Genellikle kısa vadede satın alınamayacak kadar pahalı olan ürünleri satın almak için kullanılır.

BNPL'lerin bazı faydaları şunlar olabilir:

-Yüksek tutarlı (örneğin 1000 doların üzerindeki) satın alımlar için kullanılabilirler

-Müşterilere krediye daha kolay erişim sağlayabilir

- Minimum aylık ödeme yok veya düşük

-Diğer kredilerden daha düşük veya sıfır faiz oranı

Ödemelerin geleceği hızla gelişiyor. Şimdi satın almanın ve daha sonra ödemenin en popüler yollarından biri BNPL veya Şimdi Al Sonra Öde'dir. Kredi kartlarına erişimi olmayan veya bazı büyük perakendecilerin gerektirdiği ön ödemeyi/depozitoyu/peşin ödemeyi karşılayamayanlar için alternatif bir finansman seçeneğidir.

Bnpl, size şimdi satın alma ve daha sonra ödeme seçeneği sunan bir finansal üründür. Ayrıca ihtiyaçlarınıza uygun bir dizi finansman seçeneği ve ödeme planı sunarlar.

Geleneksel kredi kartlarının aksine bu ürünlerde herhangi bir yüksek faiz oranı veya ek ücret yoktur.

Rekabetçi oranları ve esnek koşulları nedeniyle giderek daha popüler hale geliyorlar.

Önümüzdeki on yılda ödemelerin geleceği, kredi kartlarına alternatif olarak pazarlanacakları için BNPL'ler tarafından domine edilecek denilebilir.

Şimdi al, sonra öde sistemi son birkaç yılda popülerlik kazanmaya başladı. Bu sisteme dair düzenlemeler büyük ölçüde sektörel kuruluşlar, bankacılık otoriteleri ve ödeme sağlayıcılarından gelmektedir. Bu yeni sistemin kredi kartlarının sahip olduğu korumalara sahip olmaması nedeniyle, düzenlemelerin uygun şekilde oluşturulması önemlidir.

Önemli Not:  BNPL kavramını ve uygulamalarını, sektöre dair deneyim ve bilgi birikimim ışığında, global örneklerle uzun uzadıya izah edebilirdim. Ancak buradaki yazı tamamen AI tabanlı bir editör tarafından oluşturuldu! Tamamen deneysel olarak içeriğini hazırlattığım AI'nin performansı hiç de fena değil. Geliyor gelmekte olan ;)
Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!