2 min read

Uygulama Geliştiricilere Yeni Fırsatlar

12.08.2021 tarihinde ABD Senatosu, geliştiricilerin haklarını koruyan ve Apple ile Google'ın mevcut uygulama mağazası politikalarına meydan okuyan yeni bir yasa tasarısı sundu.
Uygulama Geliştiricilere Yeni Fırsatlar

12.08.2021 tarihinde ABD Senatosu, geliştiricilerin haklarını koruyan ve Apple ile Google'ın mevcut uygulama mağazası politikalarına meydan okuyan yeni bir yasa tasarısı sundu.

İlk olarak CNBC tarafından tespit edildiği üzere; Açık Uygulama Pazarları Yasası , uygulama mağazalarının geliştiricilerin kendi mağazalarının ödeme sistemlerini kullanmasını zorunlu tutmasını yasaklıyor. Bu, geliştiricilerin kendi ödeme sistemlerini kullanma özgürlüğüne sahip olacağı anlamına geliyor. Önerilen yasa, uygulama mağazası sahibi şirketlerin, farklı bir uygulama mağazasında veya bir geliştiricinin kendi ödeme sistemi aracılığıyla daha rekabetçi fiyatlar sunan ödeme sistemi sağlayıcılarını kısıtlamasını da önlüyor.

Hatırlanacak olursa, hem Apple hem de Google şu anda Fortnite geliştiricisi Epic Games ile her iki teknoloji devinin uygulama mağazası modellerine meydan okuyan bir davada karşı karşıya geldiler. Geçen yıl Ağustos ayında, Epic Fortnite'a doğrudan bir ödeme mekanizması ekledikten sonra Apple ve Google, bu popüler battle royale oyununu dijital vitrinlerinden kaldırdı.

Şayet bu tasarı çok daha önceden kabul edilmiş olsaydı, Fortnite gibi geliştiricilerin mikro ödemeler yoluyla satarak, oyuncuların daha uygun fiyatlı ürünler almasına imkan sağlayacaktı. Bu, Epic Games'in sanal para birimi V-Bucks'ı doğrudan Fortnite uygulaması içinden satın almayı daha uygun fiyatlı hale getirmeye çalıştığı geçen yıl Ağustos ayındaki uygulama stratejisi idi.

Epic Games ile Apple arasındaki dava bir federal yargıç tarafından  şu anda inceleniyor ve Apple'ın uygulama mağazası politikalarının anti-tröst yasasını ihlal edip etmediğini belirlemek için araştırılıyor. Benzer bir yasal dava, geçen Temmuz ayında Amerika'daki 36 eyalet ve Columbia Bölgesi'nin, Google'in uygulama mağazası modeliyle ilgili şirkete dava açması şeklinde gelişmişti.

Senato, Apple ve Google'ın uygulama mağazası politikalarını güncellemesinden sonra ilk kez harekete geçmiyor; Nisan ayında, Senato 'Yargının Rekabet Politikası, Anti-tröst ve Tüketici Hakları' alt komitesi, Spotify ve Tile dahil olmak üzere şirketlerin temsilcilerinden hem Apple'ın hem de Google'ın uygulama mağazasının işlerini nasıl etkilediği konusunda ayrıntılı bilgi vermelerini istedi.

Bakalım uygulama mağazaları şirketlerin ödeme sistemlerine ilişkin politikalarında bir yumuşama söz konusu olacak mı?

Ancak, şunu belirtebilirim ki; hangi kuruluşu ya da şirket ya da kişi ne yaparsa yapsın, ödeme sistemleri ve alternatif ödeme yöntemlerini sunan sağlayıcılar hizmet verdikleri geliştirici ya da firmalara her zaman yenilikçi, farklı ve yeni nesil çözümleri mutlaka bir şekilde sunmakta, düşünülmeyeni düşünmekte ve hatta geliştirmekteler :)

Sevgi ve Saygılarımla.

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!