2 min read

KMH Hesaplarda Fintech Etkisi

Bazen görünenin ötesine bakmak gerekiyor. Globaldeki bir takım fintech girişimlerine ve finansal hizmetlere bakıldığında, fintech inovasyonlarının KMH (kredili mevduat hesaplarına) yönelik ısırıklarını gözlemlemek mümkün.
KMH Hesaplarda Fintech Etkisi

Finansal teknolojiler alanında özellikle bankacılık ürün ve uygulamalarında temel işlevlere doğru gelen bir "dip akıntısı" olduğunun eminim hepimiz farkındayız.

Dalga dalga gelen görünen yıkıcı etkilerin dışında, ayrıca dipten gelen sessiz bir etki daha var. Bankalar dışındaki oyuncularda, fintech ürün ve uygulamaları arttıkça, çeşitlendikçe ve finansal tüketiciye hayatın her alanında dokundukça yani temas noktaları geliştikçe bu etkiler daha fazla hissediliyor.

Fintech'lerin finansal tüketicilere sundukları hizmetler ile bankaların sundukları hizmetler arasında yakınsama olduğu da çok açık. Bunu esasında "(F)intersection" olarak da tanımlamak mümkün. Bir başka deyişle, fintech inovasyonları ile bankacılık hizmetlerinin kesişmesi.

Bu durum, bankaların çook uzun yıllardır sundukları "artı hesap, kurtaran hesap, acil hesap, vb." olarak adlandırılan "kredili mevduat hesapları"nda giderek daha hissedilir bir etkiye sahip olacak.

Şimdiden bunun örneklerini yani "dip akıntısının etkisini" veya "(f)intersection" etkisini özellikle "KMH" bankacılık ürünlerinde görmek mümkün. Aşağıdaki grafikte bunu göstermeye çalıştım;

Orijinal Kaynak: WhiteSight

Diğer taraftan, İngiltere ve ABD bankalarından aşağıdaki grafikte örneklenen ve kredili mevduat hesaplarına ilişkin uygulanan ücret politikalarının zaman içerisindeki değişimine dair ipuçları barındıran kronolojik tarihçe, detaylı şekilde okunmayı hak ediyor. Mutlaka bi inceleyin!

Başlıkta da belirtildiği üzere, acaba "kredili mevduat hesapları için oyunun sonuna gelindi mi?"

Finansal sektörün değişimini ve gelişimini izlemeye, ayrıca fintech etkisini gözlemlemeye devam edelim bakalım ;)

Projelerin hakkında görüşmek, soruların varsa yanıt almak ya da sadece tanışmak için online bir görüşme yapmak istersen:

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!