2 min read

Pandemi ve Sonrası

Pandemi döneminin iş yapış yöntemlerimizde bizlere öğrettiği ve benzeri durumlara yönelik hazırlıklı olmamız gerektiğini ciddi şekilde deneyimlettiği bir başka dönem daha yaşamadık. En azından yakın tarihte böylesini yaşamadık diyebiliriz sanıyorum.
Pandemi ve Sonrası

Pandemi döneminin iş yapış yöntemlerimizde bizlere öğrettiği ve benzeri durumlara yönelik hazırlıklı olmamız gerektiğini ciddi şekilde deneyimlettiği bir başka dönem daha yaşamadık. En azından yakın tarihte böylesini yaşamadık diyebiliriz sanıyorum.

Nitekim, gördük ki inovasyon ihtiyacı inanılmaz şekilde kendini hissettirdi ve iş birliğinin önemi her zamankinden daha kritik hale geldi.

Elbette bu dönemde, özellikle kurumsal firmalar açısından, kurumsal inovasyon noktasında kurumlarla girişimler arasındaki ortak çalışmalar kaçınılmaz hale de geldi.

Pandemi döneminin öne çıkardığı bazı başlıkları ve kavramları listelemek ve buraya bir not düşmek gerektiği kanısındayım. Kaldı ki, genel olarak trendleri, haberleri, teknolojileri, yenilikleri, pazar ve ticari ya da gerçek kişi tüketici gereksinimlerini değerlendirince aşağıdaki listeyi oluşturmak daha kolay ve mümkün hale geliyor.

 • SAĞLIK: Çalışanların, müşterilerin ve genel olarak toplumun sağlığı
 • ŞEFFAFLIK: Şeffaf iletişim ve şeffaf süreçler
 • UZAKTAN ÇALIŞMA: Sosyal mesafe, yeni nesil çalışma düzeni, uzaktan çalışma modelleri
 • DİJİTAL: Süreçlerin dijitalleştirilmesi, dijital dönüşüm planlaması, planların süratle uygulaması
 • KURUMİÇİ GİRİŞİM: Kurumlar içeride girişim ortamı sunması, hazırlaması
 • İŞBİRLİĞİ: İçinde bulunulan sektördeki girişimlerle işbirliği, özellikle yükselen trend FinTech firmalarıyla iş ortaklıkları
 • DESTEK: İş ortakları ve paydaşlarla yakınlık, birbirini destekleyen girişimler ve servisler
 • STRATEJİ: Müşteri ve pazar ihtiyaçlarının tekrar değerlendirip değişen durumlara uyum için iş modelini değiştirmek ya da güncellemek
 • DIŞ HİZMET: Inovasyon için içeriden yetkinliklere uygun ihtiyaçları karşılamak ve gerekirse bir takım ihtiyaçları ve yetkinlikleri dışarıdan almaya hazır olmak
 • INOVASYON: Pandemi döneminde inovasyona daha fazla yatırım yapmak ve bu yöndeki çalışmaları çoğaltmak
 • ÇEVİKLİK: Stratejide, dijital dönüşümde, inovasyonda ve iş ortaklıklarında çevik olabilmek, nispeten küçük ekiplere sorumluluk ve yetki vererek karar mekanizmalarını hızlandırmak

Pandemi dönemi halen sürüyorken, yukarıdaki başlıklar altında kurumsal stratejilerin gözden geçirilmesi ve pandemi ile beraber "yeni normalde", yeni dünyanın iş yapış biçimlerine uyumlu ve yeni nesil tüketicilerin beklentilerini karşılayacak ürün ve hizmetlerle kurumların yaşamlarını idame ettirebilmesi amacıyla stratejilerine çok daha fazla kafa yorması gerekiyor.

Bu dönemde ayakta kalacak olanların, yeni nesil iş modellerine uyum sağlayabilenlerin olacağı açıktır. Müneccim olmaya gerek yok, neticede bu dönemde uzaktan çalışabilen, işini dijitale taşıyabilen, süreçlerini dijitalleştirebilen ve müşterilerini dijitalde karşılayıp yine dijitalde iş modelini sürdürebilenler bundan sonrasında da güçlü şekilde yollarına devam edebileceklerdir.

Sağlıklı günler dilerim.

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!