2 min read

Açık Ofisler, Gerçekten Yararlı mı?

Harvard Business School’dan Ethan S. Bernstein ve Harvard Üniversitesi’nden Stephen Turban tarafında Fortune 500 kapsamındaki iki şirkette yapılan bir çalışmada ilginç bulgulara ulaşılmış.
Açık Ofisler, Gerçekten Yararlı mı?

Açık planlı ofis ortamında çalışanların verimliliği gerçekten artıyor mu?!

Harvard Business School’dan Ethan S. Bernstein ve Harvard Üniversitesi’nden Stephen Turban tarafında Fortune 500 kapsamındaki iki şirkette yapılan bir çalışmada ilginç bulgulara ulaşılmış.

Açık ofis ortam fikri esasında, çalışanların neredeyse tüm gün birbirlerini görmeleri ve etkileşimleri dolayısıyla verimliliklerinin artacağı öngörüsüne dayanıyor.

Ne var ki; bir açık ofis ortamında çalışanların yüz yüze iletişimlerinin artacağı varsayılırken bunun olmadığı ve çalışanların daha fazla artan oranda e-posta ve mesajlaşma araçlarını kullandıkları tespit edilmiş. Daha önceki bir araştırmada; çalışanların işle ilgili gizli ve yüksek öneme sahip konuları diğer çalışanların içinde konuşmaktan imtina etmeleri dolayısıyla verimliliklerinin kısmen düştüğünü ortaya koymuştu (bahse konu önceki araştırmaya buradan erişebilirsiniz).

Yapılan araştırmada, iki büyük şirkette kübik hücrelerden oluşan çalışma ortamı açık ofis planına göre düzenlendikten sonra, çalışanlar arasındaki yüz yüze etkileşimlerin neredeyse %70 oranında azaldığı görülmüş.

Araştırmacılarımız ayrıca ofis içerisindeki mesajlaşma ve e-posta iletişimlerini de izlemişler. Sonuçlar müthiş! Açık ofis planına geçiş sonrasında çalışanlar %56 oranında birbirlerine daha fazla e-posta iletmişler, %20 daha fazla e-posta mesajı almışlar ve %41 e-posta mesajında ‘bilgi’ (Cc) kısmında daha fazla yer almışlar. Ayrıca anlık mesajlaşma sayısı ise %67 artmış.

Araştırmaya dair WEF tarafından yayınlanan bu videoyu da izleyebilirsiniz: Video | World Economic Forum

Merak edenler için; bahse konu araştırmanın tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Diğer yandan, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ofis ortamlarından ziyade uzaktan (evden veya bir kafeden, kütüphaneden, vb) çalışma yönteminin inanılmaz arttığı tespiti var.

Grafiğin söylediğine göre; Amerikalıların %5’i evden çalışıyor ve bu rakam her yıl yükseliyor. Bu araştırmaya dair detayları ise buradan okuyabilirsiniz.

Avustralya’da 2015 yılında yapılan bir araştırmada da benzer sonuçlara ulaşılmış idi. Avustralya’daki ofislerin yaklaşık %90’nın açık plan olduğu düşünüldüğünde yukarıdaki tespitlerin çok ciddi değerlendirilmesi gerektiği dikkate alınabilir. Avustralya’daki durum için şu video izlenmeye değer!

Acaba Türkiye’de durum nedir? Açık plan ofis ortamı ve uzaktan çalışmaya dair konularda yapılmış bir araştırma sonucuna ulaşırsanız lütfen beni de bilgilendirin 😉

Sevgi ve Saygılarımla.

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!