2 min read

Dikkat! QR Code Var.

QR kod ne işe yarar, bu kod ile ne yapılır, gelin birlikte hızlıca bir göz atalım.
Dikkat! QR Code Var.

Bugün çok temel bir konu hakkında, QR kodlar ile ilgili, kısa ve net bir içerik hazırlamak istedim. QR kod ne işe yarar, bu kod ile ne yapılır, gelin birlikte hızlıca bir göz atalım. Ancak unutmadan, QR kodu kullanımında bazı riskler de söz konusudur. Bir yandan QR uygulamalarına bakarken diğer taraftan olası risklerine de değinmek gerekiyor.

Yazı içeriğinden ötürü QR koda karşı olduğum anlaşılmasın. Yararları çok fazla ve kullanışlı bir uygulama olduğu konusunda hem fikirim. Öte yandan, olası risklerinin de bilinmesi gerektiği kanısındayım. Odağımız budur.

QR kod nedir, teknolojisi nedir, nasıl üretilir, vb detaylara girmeyeceğim. Neticede hemen her gün bir çok mecrada QR kod (ya da diğer bir deyişle kare kod) uygulamalarına rastlamak mümkün. Hemen her telefonda artık QR kare kodu okumayı sağlayan kamera uygulaması, herhangi bir şeyi arama sırasında QR kare kod ile arama özelliği ya da üçüncü parti uygulamalar muhakkak bulunuyor.

Peki bu QR kare kod ile neler yapılabiliyor? Hangi işlemler gerçekleştirilebilir? Ve riskleri nelerdir?

Öncelikle dört aşamada bu kodun işlendiğini temel alabiliriz. Bunlar;

  1. Kodu Gör
  2. Kodu Okut
  3. Bilgiye Eriş
  4. Bilgiyi Kullan

QR kare kodu ile yapılabilecekler ise şunlardır;

Telefonda Adres Defterine Kontak Kişi Bilgisi Ekleme

Risk: Bir QR kodu, telefonunuzda otomatik olarak yeni bir kişi listesi oluşturabilir. Bu liste kötü niyetli bilgiler içeriyorsa, cihazda bir suistimali tetikleyebilir.

Telefonda Bir Çağrı Başlatma

Risk: QR kodu, telefonunuzun bir telefon numarasını aramasına neden olabilir. Bu kötü niyetle yapılırsa, arayan kişi olarak bilgilerinizi ifşa edebilirsiniz.

Telefonda Metin Mesajı Gönderme

Risk: Bir QR kodu, önceden belirlenmiş bir alıcı için otomatik bir metin mesajı oluşturabilir. Gönder tuşuna basarsanız, potansiyel olarak bilgilerinizi açığa çıkarabilirsiniz.

Bir E-posta Mesajı Yazma

Risk: Bir QR kodu, bir e-posta taslağı oluşturabilir ve alıcı ile konu satırlarını doldurabilir. Gönder tuşuna basarsanız, kendinizi bir kimlik avı saldırısına maruz bırakabilirsiniz.

Bir Ödeme İşlemi Gerçekleştirme

Risk: QR kodu, birkaç saniye içinde bir ödemenin yapılmasını kolaylaştırabilir. QR kodu kötü niyetli ise bilgisayar korsanları kişisel bilgilerinizi veya hesap bilgilerinizi ele geçirebilir.

Lokasyon Konum Bilgisi Paylaşma

Risk: QR kodu, coğrafi konum bilgilerinizi bir uygulamaya gönderebilir.

Bir Web Site Sayfasını Açma

Risk: Bir QR kodu, web tarayıcınızı önceden tanımlanmış bir URL'ye gönderebilir. Bu URL kötü niyetli ise, kendinizi bir istismara veya istenmeyen içeriğe maruz bırakabilirsiniz.

Bir Etkinlik, Toplantı Takvimi Oluşturma

Risk: Takviminize bir toplantı yerleştirmek için bir QR kodu kullanılabilir. Bu, takvim uygulamasında bir güvenlik açığına neden olabilir ve takviminizi bilgisayar korsanlarına maruz bırakabilir.

Sosyal Medya Hesaplarını Takip Etme

Risk: QR kodu, sosyal medya hesaplarınızdan birinin önceden tanımlanmış bir başka hesabı takip etmesine neden olabilir. Bu kişisel bilgilerinizi ifşa edebilir.

Bir Wifi Network Bağlantısı Ekleme

Risk: Bir QR kodu, otomatik ağ bağlantısı ve kimlik doğrulama için kimlik bilgileri içerebilir. Bu, tercihler listenize kötü niyetli veya güvenliği ihlal edilmiş bir ağ getirebilir.

Kısacası, QR kare kodları iyidir güzeldir, ancak kullanırken dikkat edin, ki bilgileriniz açığa çıkmasın ve kötü amaçla kullanılmasın.

Sağlıcakla kalın ;)

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!