2 min read

Yeni bir platformdan tekrar merhaba...

Yazılarımı yeni bir platform aracılığıyla paylaşmaya başlıyorum. Daha önce herkesin faydalandığı gibi Wordpress altyapısıyla kolay, rahat ve güvenli şekilde yazılarımı yayınlamaktaydım. Wordpress'e lafım yok.
Yeni bir platformdan tekrar merhaba...

Merhaba.

Yazılarımı yeni bir platform aracılığıyla paylaşmaya başlıyorum. Daha önce herkesin faydalandığı gibi Wordpress altyapısıyla kolay, rahat ve güvenli şekilde yazılarımı yayınlamaktaydım. Wordpress'e lafım yok.

Bir süredir, özellikle Covid-19 sürecinde, kişisel olarak yazılım alanında kendimi geliştiriyordum. Birçok yazılım dili, framework, geliştirme ortamları ve açık kaynak kodlu araçlarla bir süredir haşır neşir durumdaydım. Artık teknolojiyi sadece anlamak değil etkin şekilde kullanmak noktasında da yeni beceriler kazandım sanıyorum. Tabii henüz amatör sayılırım :)

Şu anda bu blog Digital Ocean hosting ve Ghost CMS ile oluşturuldu. Linux sunucu üzerinden, SSL ve MYSQL kullanılarak hazırlıkları tamamlandı. Süreçte NODEJS, NPM, GHOST-CLI ve command line vb. faydalanıldı.

Şimdi tekrar merhaba derken, 2018 5.ayından itibaren yayına aldığım tüm yazılarımı öncelikle-sırasıyla burada arşive almakta yarar var. İlk yazı "merhaba" yazısı idi, hadi onu buraya not düşelim ve kalsın, sonra diğer yazıları bu yeni platformumuza aktaralım. Nihayetinde de gelsin yeni yazılar :)

Hadi hayırlısı...

Merhabalar,

Uzun yıllar oldu bir blog hazırlamayalı! İlk olarak 1997 yılında Birkbeck College’de eğitim alırken HTML ile tanışmıştım. Kısa bir eğitimin ardından Frontpage ile ilk blogumu hazırlamıştım. Tabii, o dönemde yurtdışında eğitim almak isteyen arkadaşlarımız için yeterli ve yaygın kaynaklara ulaşmak pek mümkün olamıyordu. Özellikle internet erişiminin kısıtlı ve yetersiz olduğunu düşünürseniz. Ayrıca web sitelerinin az olduğu bir dönem idi.

İlk blogum bu sebeple Londra’da öğrenci olarak yaşamak hakkında idi. Eğitim, konaklama, ulaşım, yeme içme, vb. birçok konuda faydalı içerikler oluşturmuştum. Tabii internet erişiminin yetersiz olduğu bir dünyada, dijital pazarlamanın da henüz yeterli olmadığını tahmin edersiniz. Bir süre sonra 1999 yılında yurda döndükten sonra yazmayı bıraktım. Askerlik, iş hayatına giriş derken tabii blogum sessizleşti, yalnızlaştı. Ve beklenen son, kapattım.

2000’li yılların sonlarına doğru tekrar bir deneme yaptım. Bu sefer, uzun yıllardır çalıştığım “ödeme sistemleri” alanında edindiğim bilgi ve deneyimi paylaşmak amacıyla bir girişimde bulundum. Odemedunyası.com adında bir site hazırladım. Amacım, bu alandaki bilgi ve gelişmeleri ilgili olan veya merak eden herkes ile paylaşmaktı. İlk başlarda heyecanla ve keyifle içerikler ürettim. Alanında ilk idi. Yani ödeme sistemleri özelinde Türkiye’de başkaca bir kaynak bulmak imkansız idi. Ancak yeterli ilgiyi göremedi, çünkü ben tam anlamıyla düzenli içerik üretemedim ve pek tabii ki sitenin iletişimini sağlıklı bir şekilde yapmadım (iş yoğunluklarım dolayısıyla).

Bir süre sonra bu siteyi de kapatmak zorunda kaldım. Bu iki maceradan sonra uzun yıllar blog oluşturmadım. Nihayetinde şimdi zaman buluyorum, ve bu sefer tamamen kişisel görüş ve araştırmalarımdan oluşan bir blog yayına alıyorum. Umarım bu seferki deneme daha uzun soluklu olur 😉

Faydalanabileceğiniz araştırmalar, derlemeler ve blog yazılarımla umarım birilerine dokunur, pozitif katkı sağlar ve birilerine gelişimi için vizyon sunabilirim.

Ayak ıslanmayınca balık tutulmaz.

Sevgiyle kalın…

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!