2 min read

Perakende Alanında Teknoloji Etkisi

Perakende teknolojileri müthiş bir hızla gelişiyor ve bu alanda inovasyon ya da yenilik getiren girişimler her geçen gün artıyor.
Perakende Alanında Teknoloji Etkisi

Yapılan bir araştırmaya ait özet hap gibi bir grafiksel çalışmayı, infografiği sizlerle paylaşıp buraya not düşelim istiyorum. İleride geri dönüp hatırlarız 🙂

Perakende teknolojileri müthiş bir hızla gelişiyor ve bu alanda inovasyon ya da yenilik getiren girişimler her geçen gün artıyor. 2018 yılının ilk çeyreği itibariyle bu alandaki girişimlere 59 milyar $ geçen yatırım yapıldı. RETAILTECH olarak da ifade edilen bu alandaki bazı öne çıkan girişimleri aşağıda görebilirsiniz;

Dünya genelinde 2 milyarı geçtiği tahmin edilen millenials denilen veya başka bir tabirle ‘digital natives’ (dijital doğanlar) bulunuyor. Bugün itibariyle bu nüfusun yarıya yakını Amerika ve Avrupa kıtasında yaşıyor.

Diğer yandan, toplumda orta sınıf yükseliyor. Bundan on yıl önce 2 milyarın altında iken, gelişmekte olan ülkelerin etkisiyle bugün 3 milyarı geçmiş durumda ve her yıl artıyor.

Ayrıca, akıllı telefonların m-commerce (mobil ticaret) için kullanımı her geçen yıl ortalamada %50 büyüme gösteriyor (ABD pazarı). Mobil akıllı telefonların ürün ve fiyat karşılaştırmak, ürün yorumlarını okumak ve alışveriş yapmak için kullanımı oldukça yaygın.

Perakende alanında etkili olan teknolojileri ise iki başlıkta ele almak mümkün. Bunlar; tedarikçiler ve son kullanıcılardır.

Tedarikçiler tarafında;

·       lojistikte IOT teknolojileri ve otonom araçlar,

·       ürün teslimatında drone’lar,

·       depo ve stok yönetiminde robotlar, vb gibi

·       akıllı binalar ve optimize teslimat süreleri diyebiliriz.

Son kullanıcılar (tüketiciler) tarafında ise;

Mağaza içi alanında,

– AR/VR gibi artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik veya bugünlerde populer olan mix reality teknolojileri,

– akıllı alışveriş asistan ve robotları, vb.

Pazarlama ve satış alanında ise,

·  – müşteri analitiği çözümleri (beacons, people count, vs),

·  – RFID ve sensorler ve

·  – elektronik POS ya da mobil ödeme deneyimleri öne çıkıyor.

Yukarıda anlatılanları aşağıdaki infografikte de inceleyebilirsiniz.

İyi pazarlar…

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!