2 min read

Yeni Nesil Umut Vaad Ediyor!

Bugün yaşadığım ve beni çok ümitlendiren bir durumu paylaşmak istiyorum sizlerle.
Yeni Nesil Umut Vaad Ediyor!

Bugün yaşadığım ve beni çok ümitlendiren bir durumu paylaşmak istiyorum sizlerle;

Yoğun bir odaklanma ile bilgisayar başında çalışıyorum, tam bu esnada kapı zili çaldı. Bu saatte kim olabilir ki? Kimseyi beklemiyorum. Açtım. Biri 12 yaşında diğeri 10 yaşında görünen iki çocuk kapıda belirdi. Heyecanlı ve sanki merdivenleri ikişer ikişer çıkmışlar gibi soluk soluğa konuşmaya başladılar. Kelimeler ardı ardına geliyor. Anlamaya çalışıyorum. Bir dertleri var, izah etme telaşındalar.

Büyük olan kız çocuğu, sesi daha baskın. Aldı sazı eline başladı anlatmaya; efendim sitemizin bulunduğu yerde bahçe alanında bazı komşular top oynamalarına izin vermiyormuş, hatta bir dairenin balkonundan çocukların üzerine kaynar su bile dökmüşler. Tabii çocuklar bu yaşadıklarından ötürü oldukça üzgün ve bir o kadar da kırgınlar. Nedenini anlayamıyorlar. Haklılar, ben de bir anlam veremedim. Kim çocukların üzerine sıcak kaynar su fırlatır ki! İnanılmaz.

Anlatmaya devam ediyorlar; site sakinlerinden imza toplamak istiyorlarmış. Sitenin bahçesinde top oynama izni için çoğunluk imzasını toplayıp site yönetimi ile paylaşacaklarmış. Böylece çoğunluk rızasıyla bahçede rahat rahat top oynayabileceklermiş. Aksi durumda, site sakinlerinden bazıları site dışındaki bir semt parkına gitmelerini istemiş. Daha önce parka gitmişler gerçi, başka mahalleli çocuklar tarafından hor görülüp tartaklanmışlar! Bu sebeple site dışına çıkmak istemiyorlar, bu yüzden çoğunluk imzası toplamayı kafalarına koymuşlar, mücadele etmeyi göze almışlar. Bravo. Amacına inanan ve başarılı olmayı kafasına koymuş bir insanın istediği sonucu alması kesinlikle mümkün.

İmzaladım hemen tabii. Böyle bir durumda imzalamamak olur mu canım! Hakları tabii. Oynayacaklar diledikleri gibi. Ses çıkarsınlar, bağırsınlar, eğlensinler, çocukluklarını yaşasınlar. Birlikte birşeyleri yapmayı bilsinler, öğrensinler. Bu çocuklar bu şekilde gelişecekler. Akıllı cihazlar ellerinde ve etraflarından soyutlanmış bir şekilde online bir dünyanın dehlizlerinde kaybolarak nereye varabilecekler ki! (bu duruma karşı olduğumdan değil, sadece doğru ve sağlıklı bir yöntem izlemek gerektiğine ve kontrollü şekilde dijital dünyanın olanaklarını kullanma yönünde bir bilinç geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum, tabii öncelikle ebeveynleri tarafından).

Bu çocukların inancı, istek ve arzusu, beni çok ümitlendirdi. Hangi konuda? Tabii ki ülkemizin geleceğini sahiplenecek bu gençlerin varlığıydı beni ümitlendiren şey. Çocuklarımıza sahip çıkalım, onları yüreklendirelim ve hür iradeleri ile karar alıp eyleme geçmeleri için motive edelim. Onlar bizim herşeyimiz.

Sevgilerimle.

Ek not: imza kampanyasına dair hazırladıkları kağıt aşağıda 🙂

Şayet yorum yapmak isterseniz buradan giriş yapabilirsiniz!